Jesteś tutaj: Start / Procedury

Procedury

Wykaz procedur:

Procedura dotycząca zdrowych i bezpiecznych warunków przebywania dzieci w przedszkolu (Załącznik nr 1)

Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola (Załącznik nr 2)

Procedura postępowania w sytuacji próby odebrania dziecka przez rodzica / opiekuna prawnego, będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (Załącznik nr 3)

Procedura postępowania w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy dziecku w przedszkolu (Załącznik nr 4)

Procedura postępowania, w przypadku nieszczęśliwego wypadku dziecka w przedszkolu (Załącznik nr 5)

Procedura zapewnienia bezpieczeństwa na placu zabaw, podczas spacerów i wycieczek poza terenem przedszkola (Załącznik nr 6)

Procedura postępowania w przypadku wystąpienia u dziecka objawów chorobowych.  (Załącznik nr 7)

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Brzegu Dolnym (Załącznik nr 8)

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia chorób zakaźnych pochodzenia pasożytniczego (świerzb, glistnica, owsica) w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Brzegu Dolnym (Załącznik nr 9)

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA DZIECI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 2

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2

w Brzegu Dolnym

Podstawa prawna :

Rozporządzenie MENiS  z  dnia  31  grudnia     w  sprawie   bezpieczeństwa  i   higieny   w    publicznych  i   niepublicznych   szkołach  i  placówkach   (Dz. U.  z 2003r.Nr 6, poz. 69).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 luty 2007. w sprawie ramowych statutów publicznego   przedszkola    oraz   publicznych  szkół .

Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku . Prawo oświatowe

Ustawa z  dnia  26 stycznia    Karta  Nauczyciela   (Dz. U. z  2006r.  Nr 97 poz. 674 ze zm.).

Konwencja o Prawach Dziecka.

Statut Przedszkola w Witoszowie Dolnym

Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i przedszkolu z dnia 4 maja 2010r

Rozporządzenie Rady  Ministrów  z  dnia 13 września    w  sprawie  procedury „Niebieskie     Karty” (Dz. U. z 2011r Nr 209 po. 1245).

Ustawa z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym  (Dz. U. z 2006r Nr   191 poz. 1410 ze zm.).

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008r o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008r Nr 234 poz. 1570 ze zm.).

Cel główny:

Uzasadnieniem wprowadzenia niniejszych procedur jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką w naszym przedszkolu.

W sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu dziecka nauczyciele i pozostały personel przedszkola są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. Rodzice zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania niniejszego dokumentu.

Osoby, których dotyczą procedury:

Do przestrzegania procedur zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola, dyrektor oraz rodzice.

Obowiązki,  odpowiedzialność,  upoważnienia  osób  realizujących  zadanie,  które  jest przedmiotem procedury:

Dyrektor – ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w przedszkolu; zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez przedszkole poza budynkiem przedszkola; kontroluje obiekty należące do przedszkola pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów; sporządza protokoły z kontroli obiektów; odpowiada za jakość pracy pracowników, za organizację pracy; opracowuje procedury i instrukcje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom.

Nauczyciele – są zobowiązani do nadzoru nad dziećmi przebywającymi w przedszkolu oraz do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym stanowiskiem; zapewniają opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze bezpieczeństwa; upowszechniają wśród dzieci wiedzę o bezpieczeństwie oraz kształtują właściwe postawy wobec zdrowia, zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych; są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa ogólnego i wewnętrznego.

Inni pracownicy przedszkola – są  zobowiązani do  rzetelnego  realizowania  zadań  związanych z powierzonym stanowiskiem oraz z funkcją opiekuńczą i wychowawczą przedszkola; pomagają nauczycielom w codziennej pracy wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej; są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa ogólnego i wewnętrznego.

Rodzice - w trosce o bezpieczeństwo własnego dziecka, powinni znać procedury zapewnienia bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu; w tym zakresie powinni także współpracować z dyrektorem, wychowawcami swojego dziecka oraz innymi pracownikami przedszkola.

Sposób prezentacji procedur:

Udostępnianie dokumentu na stronie internetowej przedszkola, do wglądu u dyrektora przedszkola.

Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.

Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych każdego roku we wrześniu.

Dokonywanie zmian w procedurach:

Wszelkich zmian w opracowanych procedurach dotyczących bezpieczeństwa dzieci może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor przedszkola.

Wnioskodawcą  zmian może być także rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

Postanowienia końcowe:

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich wychowanków przedszkola, rodzice i personel przedszkola są zobligowani do współpracy oraz wzajemnego poszanowania praw i obowiązków wszystkich podmiotów niniejszej procedury.

Procedury obowiązują wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby upoważnione przez nich do odbioru dzieci.