Zajęcia z okazji Dnia Autyzmu z Panią Agnieszką Połeć.

11 kwietnia 2023

11 kwietnia w naszym przedszkolu rozpoczęła się realizacja projektu „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” poświęconego tematyce osób ze spektrum autyzmu. W każdej grupie przedszkolnej, w sposób dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci oraz z wykorzystaniem ciekawych pomocy dydaktycznych, odbyły się zajęcia z panią Agnieszką Połeć, wprowadzające dzieci w temat autyzmu. Celem tych zajęć było upowszechnianie wśród dzieci wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji tych osób oraz rozbudzanie zainteresowania problemami osób z ASD. Dzieci z pomocą małego misia poznawały trudny dla nich, a dla większości nawet abstrakcyjny temat. Przedszkolaki obejrzały film o autyźmie, dowiedziały się, kiedy osoby z autyzmem mają swoje święto, jaki jest kolor Dnia Autyzmu, jakie problemy mają osoby dotknięte autyzmem. Nauczyły się refrenu piosenki autystycznej „ Wielka siła”, którą następnie wspólnie odśpiewały i zagrały na instrumentach muzycznych. Podczas prowadzonych zajęć dzieci nauczyły się, że „inny” sposób postrzegania świata nie oznacza „gorszy” oraz zaproponowały swoje formy wsparcia osób neuroróżnorodnych. Każda z grup przygotowała drobne pamiątki dla dziewczynki autystycznej z naszego przedszkola, które zostaną wręczone po „niebieskim marszu”.

Agnieszka Połeć

Autor: Agnieszka Połeć